Dobra lornetka – jak ją znaleźć?

Październik 5, 2017

Wytrzymały sprzęt dobrej jakości posłuży nam przez sporo lat, zatem nim kupimy lornetkę warto poświęcić trochę czasu na znalezienie właściwego modelu. W czasie poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można stwierdzić, iż lornetka to nic innego, jak połączone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie zobaczyć. Należy jednakże mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zredukowanie pola widzenia a także jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie 12-15 razy. Średnica obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może podczas obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem rozstrzygającej decyzji warto zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystywać nasz osprzęt. Raczej innymi parametrami cechują się lornetki do obserwacji dziennych, i innymi te dedykowane do użytku wieczorami oraz w nocy. Jeżeli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, w związku z tym mniejsze modele w zupełności starczą do podziwiania natury. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni postawić na spore lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na dodatkowym statywie, co sporo ułatwi wykorzystywanie.

Cena ma znaczenie

Dobry osprzęt bywa kosztowny, lecz jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać kilka tygodni z zakupem oraz zebrać więcej pieniędzy na mocną lornetkę docenionego producenta, która posłuży nam do końca życia, niż kupić kolejne sztuki kiepskiej jakości.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.