Kupno lunety – na co zwrócić uwagę?

Wrzesień 16, 2017

Sporo osób lubiących obserwację natury rozważa nabycie dobrego sprzętu, który sporo to zadanie ułatwi. Dobór lunety może jednakże sprawić wiele trudów – którymi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej znaczących parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej dalekie cele będziemy mogli obserwować. Należy jednakże pamiętać, że znaczące powiększenie wiąże się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało wygodne w trakcie wycieczek przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz wpływa dodatkowo średnica obiektywu – im szersza, tym więcej światła dociera do oka, co przekłada się na lepszą jakość obserwacji. Należałoby również zwrócić uwagę na owo, czy ostrość obrazu na krańcach jest jednakowo dobra jak w środku.

Praktyczne akcesoria

W sklepach specjalistycznych na ogół znaleźć można lunety wytworzone ze stali, czy też aluminium. Te drugie są o wiele lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, wskazane jest dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji przyrody niezależnie od panujących warunków pogodowych powinni rozważyć kupno dodatkowej wodoodpornej obudowy, która skutecznie uratuje narzędzie przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu trzeba zastanowić się również, czy chcemy lunetę zestawić z sprzętem fotograficznym lub kamerą.

Jeśli poszukujemy lunety do obserwacji zwierząt, odpowiednim wyborem będzie model z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.